Wynajęty lokal pod działalność

Publikacje / luty 6, 2016

Wynajęty lokal pod działalność

Kiedy najemca powinien ubezpieczyć lokal, który wynajął? Jeśli nie jesteś pewien odpowiedzi, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Ubezpieczenie wynajmowanego lokalu powinno być zawarte przez wynajmującego oraz najemcę, ale w różnych zakresach. W związku z tym, to wynajmujący powinien zadbać o ubezpieczenie nieruchomości,  OC  w związku z posiadaniem lokalu oraz ruchomości, które do niego należą.

Ta sytuacja zmienia się, jeśli w umowie najmu strony ustalą inaczej.

Zwyczajowo jednak najemca powinien głównie zabezpieczyć swoje nakłady inwestycyjne, które poniósł przy remontach bieżących, kapitalnych i adaptacyjnych oraz odpowiedzialność cywilną związaną z prowadzoną działalnością, w tym bezpieczeństwo swoich klientów.

Ubezpieczenie całej nieruchomości nie jest dla niego tak ważne, gdyż w przypadku szkody wypłatę z ubezpieczenia otrzyma zawsze właściciel mienia. Nakłady inwestycyjne, czyli to co sam najemca włożył w remont lokalu oraz jego wyposażenie, to element ubezpieczenia, którego nie może zabraknąć w ubezpieczeniu firmowym.

Z kolei ubezpieczenie OC najemcy wynajmowanego lokalu ochroni go przed takimi prozaicznymi, ale chyba najczęściej spotykanymi zdarzeniami jak zalanie. , z którego wypłacane jest odszkodowanie OC to wszelkiego rodzaju zalania, oczywiście o ile winę ponosi najemca, nie wynajmujący(zalanie spowodowane wadliwą instalacją należącą do wynajmującego).

Niestety „diabeł tkwi w szczegółach” i nie jesteśmy zawsze w 100% zabezpieczyć się przed kosztami związanymi z nieprzewidzianą sytuacją. Na szczęście ubezpieczenie zawsze pozwoli, aby ograniczyć ryzyko.

 

Comments (0)

Leave a Reply